Kombi Bakımı İpuçlarıKombi bakımı ipuçları

Kombi Bakımı İpuçları

Kombi bakımı ipuçları düzenli ile bakım sadece uzun vadede paradan tasarruf etmeyecek, aynı zamanda hatalı bir kombinin ölümcül olabileceği için hayatınızı kurtarabilir. Sağlıklı bir kombinin daha verimli olduğunu ve enerji faturalarınızı kesmeyi unutmayın. Neyse ki, özellikle de Güler Kombi Servisi’ nin kullanışlı ipuçlarını takip ederseniz, kombi bakımı zor değildir.

 

“Kombi Bakımı İpuçları yazımızla nasıl tasarruf edebileceğini görün”

 

Yıllık hizmet

Kombi, çalışma düzeninde görünse bile, Güler Kombi Servisinden tecrübeli bir personel tarafından yılda bir kez servis edilmelidir. Tecrübeli teknisyen genellikle tüm parçaları kontrol edecek ve bileşenleri temizleyecektir. Eylül ayı, bakım için iyi bir zamandır, böylece kombinizin kış aylarının zorlanmasından emin olabilirsiniz.

 

Düzenli Olarak Kombiyi Çalıştır

Eğer düzenli olarak kombiyi çalıştırmadığınız taktirde kombilerde sorun oluşabilir. Uzmanlar, yaz mevsiminde sık sık her defasında on ya da on beş dakika ısıtmayı açmanızı tavsiye ediyorlar.

 

Su Basıncını Kontrol Et

Kombiler zaman içinde basınç kaybederler ve bu da verimsiz çalışmasına neden olabilir. Gerekirse, kombiyi üzerindeki basınç göstergesini kontrol edin. Kılavuzunuz size talimat vermeli veya tesisatçıya sorabilirsiniz.

 

Peteklerin Havasını Alma

Radyatörleriniz alttan üste daha soğuk ise, sistemde hava sıkışır. Bu nedenle radyatörleri “havalandırarak” hava tahliyesi yapmanız gerekir. Eğer yapmazsanız, sistem verimli bir şekilde çalışmaz, kombinize fazladan yüklenme ve etkili bir şekilde paranızı boşa harcamayın.

Radyatörleri boşalmadan ve anahtarı boşaltma valfine sokmadan önce ısıtmayı kapatın. Anahtarın saat yönünün tersine dönmesinin çeyrek dönmesi için çevirin ve hava kaçışında bir tıslama sesi duymalısınız. Su damlamaya başladığında (eski bir havlu ya da bir miktar mutfak kâğıdı bulundurun, Valfi kilitleyin ve iş bitti, ancak kombi basıncını tamamlamanız gerekebilir.

 

Uyarı İşaretleri

Sızıntı, çatlak, sarkma sesleri veya siyah, isli işaretlerin hepsi bir sorun olduğunu gösterir. Kombiyi düzenli olarak kontrol edin ve uyarı levhalarına dikkat edin. Bir arızayı ne kadar erken tespit edip tamir ederseniz o kadar iyi olur. Ayrıca herhangi bir harici havalandırma deliği, hava akımı ve hava yastığının tıkanıklık ve döküntülerden arındırılmış olmasını sağlamak akıllıcadır.

 

Mavi Alev

Kombinizdeki alev güçlü ve açık mavi olmalıdır. Sarı veya dumanlı görünürse, yanlış bir şey olabilir ve hemen bir tesisatçı çağırmalısınız.

 

Kombinin Bir Dolabın İçinde Olması

Kombinin bir dolabın içinde olması? Kombiler havalandırmaya ihtiyaç duyarlar, böylece cihazın etrafındaki alan dağınıklıktan uzak tutulmalıdır. Kombinizin de nispeten kolay olması gerekir, bu nedenle dolabı makul şekilde düzenli tuttuğunuzdan emin olun.

Tesisatçı veya teknisyen, kombinizin yeterli havalandırmaya sahip olup olmadığını bildirmelidir.

 

Borular Donarsa Ne Yapmalıyım

Sıcaklık sıfırın altına düştüğünde, kombinin harici yoğuşma borusu donabilir. Kombi daha sonra güvenlik önlemi olarak kesilecektir. Borunun üzerinden ılık su dökerek buzu eritebilirsiniz, ancak borunun yalıtılmasıyla veya çok soğuk olduğunda ısıtmanın sabit bir düşük ayarda kalmasını sağlayarak kombinin donmasını önleyebilirsiniz.

 

Gaz güvenliği

Arızalı bir kombi, göremeyeceğiniz, koklayamayacağınız veya tadamayacağınız bir gaz olan karbonmonoksit üretebilir. Karbonmonoksit öldürür, bu yüzden her evin tercihen bir alarm ile bir karbonmonoksit detektörü olmalıdır. Kombinin yanına koyun ve çalıştığından emin olmak için her ay kontrol edin.